Imi Sde-Or – Stvořitel Krav Maga
Tvůrce systému Krav Maga, sportovec, vizionář, bojovník za svobodu a školitel Izraelské armády (IDF – Israel Defense Forces). Systém, který vytvořil dnes využívají ke své obraně lidé z celého světa.
Imi – zásadní pojem ve světě bojových umění.
Imi Sde-Or – stvořitel Krav Maga
Tvůrce systému Krav Maga, sportovec, vizionář, bojovník za svobodu a školitel Izraelské armády (IDF – Israel Defense Forces). Systém, který vytvořil dnes využívají ke své obraně lidé z celého světa. Imi – zásadní pojem ve světě bojových umění.imi lichtenfeld
Imrich Lichtenfeld | Imre Lichtenfeld | Imi Sde-Or | Emrich Lichtenfeld | Emerich Lichtenfeld
(* 26. 5. 1910 – † 10. 1. 1998)
Imi Lichtenfeld (hebrejsky Sde-or) – celosvětový pojem
Narozen v roce 1910 v Rakousko-Uherském městě Budapešť, vyrůstal celé mládí v Bratislavě. Sportovní základ získal od svého otce Samuela. Ve 13 letech zběhl k cirkusu, kde se věnoval boxu a řeckořímskému zápasu. V předválečném Československu se v roce 1928 stal juniorským vítězem šampionátu v zápase, v roce 1929 ve střední a lehké váze dospělých. Tentýž rok zvítězil v národním šampionátu v boxu a v mezinárodní soutěži v gymnastice.
emigrace a výcvik
Aktivní sportovec, plavec, gymnasta, zápasník, vzpěrač. Jeden z hlavních obránců židovské čtvrti proti výpadům stoupenců Slovenského štátu a nastupujícího Německa. Nelibost úřadů vyústila v tlak a emigraci do Palestiny. Zde se připojil do obranných složek budoucího státu Izrael. Aktivní výcvik elitních i obraných složek prováděl po desetiletí. Během nich svůj systém Krav Maga neustále zdokonaloval.
Po konci své aktivní kariéry vyvinul systém Krav Maga i v civilní verzi – pro efektivní odvrácení hrozby, bez ohledu na fyzickou připravenost obránce.
První principy Krav Maga?
V roce 1935 se Imi s židovským týmem zápasníků chtěl v Palestině zúčastnit „Makabejských her„. To se mu nepodařilo. Důvodem byl předcházející trénink, na kterém si zlomil žebro.
Tak se zformoval jeden ze základních principů Krav Maga – vyhýbej se zranění!
Krav Maga, prověrěno IDF
Během svého života asimiloval a zkombinoval různé techniky bojových umění a sportů v koncept Krav Maga. Systém, který aplikovala nově vzniklá izraelská armáda, pro jeho jednoduchost, snadnou zapamatovatelnost a efektivnost v boji.
Imi, československý Legionář
Roku 1939 vznikl „Slovenský štát“ orientovaný na Německo. Spolu s tímto aktem se začala v Bratislavě situace v židovské čtvrti vyostřovat.
Mladý Imi s kolegy úspěšně bránil čtvrt proti antisemitismu, za což se na něj zaměřily úřady. V roce 1940 proto pod tlakem opouští rodinu a přátele a emigruje do budoucího Izraele. Než se mu ale podařilo dorazit, zapisuje se do Československých legií, kde bojuje pod Britským vedením v Libyi, Libanonu, Egyptě a Sýrii.
Roku 1942 žádá o povolení vstupu do Palestiny a přidává se do složek odporu Hagana (předchůdce armády Israel Defence Forces).
Odbočka k Dufimu a VÝZVA HITLERA NA SOuBOJ
David „Dufi“ Unreich, alias Ben Shalom, Imriho kolega z SK Maccabea Bratislava, výborný zápasník a rovněž Imriho spoluorganizátor židovské domobrany hlásil, že by „Vyřešil, alespoň jeden židovský problém střetem s Adolfem Hitlerem.“
„Židovský zápasník má jedno řešení“ psal v roce 1939 titulek denníku Jewish Ledger.
Více o Benovi čti v Denníku N.
proč mají oddíly v názvu makkabea?
Kořeny hledejme v Makabejském povstání Judska proti Helénům, helenizaci, zákazu praktikování judaismu a zachování svých práv a hodnot.
Makabejci – část židovského obyvatelstva pod vedením Matiáše a poté syna Judy Makabejského, svedli boj za nezávislost Jeruzalému a Judska. Název je tedy uváděn na počest.
Chceš vědět ještě více?
Odkazy, které stojí za to:
- Životní osudy sleduje článek ve slovenském denníku Pravda „Nebojácny Bratislavčan obdaroval Izrael skvelou sebaobranou.“ (SK)
- Přehledně popsaná životní dráha Imiho Krav Maga Miami (EN)
- Vyčerpávající text zaměřující se převážně na bojovnou stránku věci na webu Policista.cz (CZ)
- Časovou osu hlavních milníku Krav Maga najdeš na webu organizace Krav Maga Global (EN)
zeptej se…
Máš pročtený web, ale v hlavě ti stále znějí otázky? Přesně pro tyto případy jsme připravili seznam otázek a odpovědí.
Nebo nám rovnou zavolej, pošli mail, nebo napiš. Těšíme se na dotaz!