Imi Lichtenfeld - Imi Sde-Or - Krav Maga Tým Tesař
POZOR!!! od 11. 5. 2020 obnovujeme výuku!!!

Imi Sde-Or – Stvořitel Krav Maga

Tvůrce systému Krav Maga, sportovec, vizionář, bojovník za svobodu a školitel Izraelské armády (IDF – Israel Defense Forces). Systém, který vytvořil dnes využívají ke své obraně lidé z celého světa.

Imi – zásadní pojem ve světě bojových umění.

Imi Sde-Or – stvořitel Krav Maga

Tvůrce systému Krav Maga, sportovec, vizionář, bojovník za svobodu a školitel Izraelské armády (IDF – Israel Defense Forces). Systém, který vytvořil dnes využívají ke své obraně lidé z celého světa. Imi – zásadní pojem ve světě bojových umění.

imi lichtenfeld

Imrich Lichtenfeld | Imre Lichtenfeld | Imi Sde-Or | Emrich Lichtenfeld | Emerich Lichtenfeld 

(* 26. 5. 1910 – † 10. 1. 1998)

Imi Lichtenfeld (hebrejsky Sde-or) – celosvětový pojem

Narozen v roce 1910 v Rakousko-Uherském městě Budapešť, vyrůstal celé mládí v Bratislavě. Sportovní základ získal od svého otce Samuela. Ve 13 letech zběhl k cirkusu, kde se věnoval boxu a řeckořímskému zápasu. V předválečném Československu se v roce 1928 stal juniorským vítězem šampionátu v zápase, v roce 1929 ve střední a lehké váze dospělých. Tentýž rok zvítězil v národním šampionátu v boxu a v mezinárodní soutěži v gymnastice.

emigrace a výcvik

Aktivní sportovec, plavec, gymnasta, zápasník, vzpěrač. Jeden z hlavních obránců židovské čtvrti proti výpadům stoupenců Slovenského štátu a nastupujícího Německa. Nelibost úřadů vyústila v tlak a emigraci do Palestiny. Zde se připojil do obranných složek budoucího státu Izrael. Aktivní výcvik elitních i obraných složek prováděl po desetiletí. Během nich svůj systém Krav Maga neustále zdokonaloval. 

Po konci své aktivní kariéry vyvinul systém Krav Maga i v civilní verzi – pro efektivní odvrácení hrozby, bez ohledu na fyzickou připravenost obránce.

První principy Krav Maga?

V roce 1935 se Imi s židovským týmem zápasníků chtěl v Palestině zúčastnit „Makabejských her„. To se mu nepodařilo. Důvodem byl předcházející trénink, na kterém si zlomil žebro.

Tak se zformoval jeden ze základních principů Krav Maga – vyhýbej se zranění!

Krav Maga, prověrěno IDF

Během svého života asimiloval a zkombinoval různé techniky bojových umění a sportů v koncept Krav Maga. Systém, který aplikovala nově vzniklá izraelská armáda, pro jeho jednoduchost, snadnou zapamatovatelnost a efektivnost v boji.

Imi, československý Legionář

Roku 1939 vznikl „Slovenský štát“ orientovaný na Německo. Spolu s tímto aktem se začala v Bratislavě situace v židovské čtvrti vyostřovat.

Mladý Imi s kolegy úspěšně bránil čtvrt proti antisemitismu, za což se na něj zaměřily úřady. V roce 1940 proto pod tlakem opouští rodinu a přátele a emigruje do budoucího Izraele. Než se mu ale podařilo dorazit, zapisuje se do Československých legií, kde bojuje pod Britským vedením v Libyi, Libanonu, Egyptě a Sýrii.

Roku 1942 žádá o povolení vstupu do Palestiny a přidává se do složek odporu Hagana (předchůdce armády Israel Defence Forces).

Odbočka k Dufimu a VÝZVA HITLERA NA SOuBOJ

David „Dufi“ Unreich, alias Ben Shalom, Imriho kolega z SK Maccabea Bratislava, výborný zápasník a rovněž Imriho spoluorganizátor židovské domobrany hlásil, že by „Vyřešil, alespoň jeden židovský problém střetem s Adolfem Hitlerem.“

„Židovský zápasník má jedno řešení“ psal v roce 1939 titulek denníku Jewish Ledger. 

Více o Benovi čti v Denníku N.

proč mají oddíly v názvu makkabea?

Kořeny hledejme v Makabejském povstání Judska proti Helénům, helenizaci,  zákazu praktikování judaismu a zachování svých práv a hodnot.

Makabejci – část židovského obyvatelstva pod vedením Matiáše a poté syna Judy Makabejského, svedli boj za nezávislost Jeruzalému a Judska. Název je tedy uváděn na počest.

Chceš vědět ještě více?
Odkazy, které stojí za to:

zeptej se…

Máš pročtený web, ale v hlavě ti stále znějí otázky? Přesně pro tyto případy jsme připravili seznam otázek a odpovědí.

Nebo nám rovnou zavolej, pošli mail, nebo napiš. Těšíme se na dotaz!