Instruktor děti, dospělí - Jan Hovorka - Krav Maga Tým Tesař
POZOR!!! od 11. 5. 2020 obnovujeme výuku!!!

Honza – srdcař, spolehlivec, filuta

Honza, jeden z prvních studentů naší ostravské sebeobrany Krav Maga. Usměvavý motivátor, profík, starostlivý instruktor. Člověk, který má jednoduše srdce na pravém místě.

Vyzpovídali jsme Honzu, seznamte se…

Honza – srdcař, spolehlivec, filuta

Honza, jeden z prvních studentů naší ostravské sebeobrany Krav Maga. Usměvavý motivátor, profík, starostlivý instruktor. Člověk, který má jednoduše srdce na pravém místě.

Vyzpovídali jsme Honzu, seznamte se…

Instruktor děti
– Jan Hovorka –

Ahoj Honzo, můžeš se nám prosím představit?

Jmenuji se Jan Hovorka a pocházím z Poruby, o které si pořád myslím, že je nejlepší části pro život a výchovu dětí v Ostravě. Proto jsem rád, že máme tělocvičnu právě zde. V současné době bydlím v Jistebníku, takže nedaleko od Poruby.

Ve svém hlavním zaměstnání pracuji jako vedoucí pracovní skupiny II. ve společnosti ArcelorMittal Engineering Products. Mám pod sebou oddělení technické kontroly o 13 lidech, kde ručíme za kvalitu výroby a odhalujeme skryté vady v materiálech. Zajišťujeme reklamace, zákaznický servis, přejímky, garantujeme různé investiční akce apod.

Studuješ, zvyšuješ si kvalifikaci i mimo rámec Krav Maga?

Rád bych příští rok začal studium MBA – Management tělovýchovy, protože mě to láká a myslím si, že mě to posune zase někam dál.

Poslední dobou se hodně věnuji psychologii a rozšiřuji si vědomosti na seminářích.

Sportuješ, Sportoval jsi? Máš za sebou nějaké úspěchy?

Jako dítě jsem i já zkoušel různé věci. Nějakou dobu jsem chodil i do karate. Asi jako každé dítě, jsem s dalšími dětmi chodíval dlouhá léta stanovat a hodně jsem býval v přírodě. Na střední škole jsem koketoval s boxem a americkým fotbalem…

Když jsem byl starší, tak jsem si „hledal cestu“. Získal jsem zkušenosti s Muay Thai, Systema, Kyusho, vitálními body a různými dalšími bojovými uměními a sporty, až jsem se usadil v systému Krav Maga.

Sportovní úspěchy? No mám nějaký pásek v karate, v boxu jsem nikdy nezápasil i když jsem často se zápasníky spároval, ale nemám na kontě žádný oficiální zápas. Spíš jsem vždycky všechno dělal proto, abych se já sám nikdy nemusel prát. Myslím si, že je dobré se umět bránit, umět praštit, být v dobré kondici, mít jistotu, že když bude nejhůř, tak něco dokážu, nebo “nenechám svou kůži lacino“. Jsem ale zastáncem toho, že když konflikt nemusí být, tak nebude.

Získáné certifikáty

Tomáš mi žádné nedává už roky…!! :-D

  • KIDS Instructor
  • WOMEN Instructor
  • Instruktor sebeobrany MŠMT
  • Instruktor ESP – teleskopický obušek a příslušenství ESP
  • Kondiční trenér dětí a mládeže 3DFA
  • Trenér boxu III. třídy

  • Držitel Karmínového lístku
  • Kurz první pomoci Certifikát č. 262/2006 Sb.
  • Zdravotník zotavovacích akcí č. 176/2009 Sb.
  • Komunikační dovednosti pro práci v týmech

Proč jsi se rozhodl začít cvičit sebeobranu Krav Maga?

S Tomášem Tesařem se znám od dětství. Od dětství se taky zajímám o bojové sporty. Když začal Tomáš vést tréninky v Ostravě, tak i přes předsudky co jsem k systému sebeobrany Krav Maga měl, jsem šel a zkusil se do jeho první třídy zapsat.

No a tam jsem zjistil, že mé předsudky ke Krav Maga byly hodně zkreslené. Krav Maga je unikátní v tom že se nesnaží vítězit, někoho porazit, zničit nebo být technicky dokonalá tak, aby člověk musel pilovat jeden pohyb milionkrát. Učit se spoustu zbytečných pohybů, které v důsledku nikam nevedou a nikdo vlastně neví, proč se učí. Ne, taková Krav Maga není.

Krav Maga má za cíl to, abyste eliminovali co nejvíce konfliktů a pokud už to jinak nejde, abyste s co nejméně pohyby a technikami vyvázli se zdravou kůží.

Tohle oceňuji na sebeobraně Krav Maga. A taky si hodně cením toho, že studenti, kteří na cvičení chodí, nejsou žádní psychopati ani násilníci, ale úplně obyčejní lidé.

Je něco, na co jsi mimo sport pyšný?

Jsem rád za to, že jsem držitelem Karmínového lístku za práci s dětmi.

Všeobecně jsem rád za výsledky práce s výchovou dětí, za to, co mám za sebou a za přátelství, která poté vznikla.

V podstatě od svých 14. let vychovávám děti z neúplných rodin, dětských domovů, ale i děti z úplných rodin, které sami nedokáží naplnit svůj volný čas. 

Co máš na cvičení KRAV MAGA nejraději? A co nejméně?

Na cvičení Krav Maga mě baví to, že s pár technikami, které ve stresové situaci použijete, se dokážete ubránit i když sebeobranu Krav Maga neděláte dlouho.

Co nemusím? Člověk si musí trošku zvyknout na to, že to občas zabolí a že někdo do toho jde více, než ten druhý. Proto jsem ze začátku neměl moc rád střídání partnerů na tréninku. Nicméně časem se to u mě změnilo, protože se člověk dobře naučí techniku obranných úderů. A to jednoduše tím, že jich zkusí opravdu mnoho s různými útočníky – přeci jen každý úder je jiný.

Proč jsi se rozhodl stát instruktorem? Co tě na tom zaujalo?

Měl jsem v té době spoustu volného času a hledal jsem, jak jej smysluplně naplnit. A jelikož pracuji s dětmi na vedoucích pozicích od svého raného mládí a chtěl jsem se technicky posunout dál, tak mi to dávalo smysl. Byl jsem rád, že si mě Tomáš Tesař vybral jako kandidáta.

Co máš nejraději na cvičení z pohledu instruktora?

Jak jsem uvedl, pracuji s dětmi, mám rád jejich nezkrotnou energii a dělá mi radost učit je a posouvat dále. 

Mám u studentů rád dobu, kdy během tréninků postupně dojdou k takovému „přerodu“, že místo bezmyšlenkovitého opakování, se začnou ptát a nad věcmi přemýšlet. Právě v té době mi přijde má práce nejzajímavější, protože se posouváme dále, o úroveň výše.

Co mají tví studenti nejraději a co naopak nemusí?

Jednoznačně nemají rádi kotouly. O nelibosti ke kotoulům se lze bavit ve všech věkových skupinách, přesto se to časem poddá. :)

Nejraději mají atmosféru, ale tady to takhle nejde říct, protože každá skupina je úplně jiná a unikátní! Každá má úplně jiný „náboj“. Takže to co dobře funguje u jedné, nemusí fungovat u druhé. Myslím, že u mě je to hodně o tom, že k nim přistupuji jako k sobě rovným, že si je vyslechnu, prohodíme nějaký žertík nebo prostě jen zablbneme. Ale samozřejmě v jasných hranicích. Hranice mezi dospělým a dítětem, autoritou a teenagerem jsou velice důležité a musí být vždy zcela zřejmé.

KROUŽKY
PRO DĚTI

TRÉNINKY

PRO MLÁDEŽ

zeptej se…

Máš pročtený web, ale v hlavě ti stále znějí otázky? Přesně pro tyto případy jsme připravili seznam otázek a odpovědí.

Nebo nám rovnou zavolej, pošli mail, nebo napiš. Těšíme se nad dotaz!