Brutální napadení cestujících přímo v letadle - Ostrava Mošnov - Krav Maga Tým Tesař
POZOR!!! od 11. 5. 2020 obnovujeme výuku!!!

Brutální napadení 71 cestujících v letadle – Ostrava Mošnov

71 cestujících, mezi nimiž byly i ženy, bylo brutálně napadeno na palubě Boeingu 737 na letišti Leoše Janáčka v Ostravě – Mošnov. Palubní personál chyběl, policie nezakročila. Přesto se všem podařilo po 7 hodinách vyváznout bez újmy na zdraví. 

Podle očitých svědectví byly na místě i zbraně…

Brutální napadení 71 cestujících v letadle – Ostrava Mošnov

71 cestujících, mezi nimiž byly i ženy, bylo brutálně napadeno na palubě Boeingu 737 na letišti Leoše Janáčka v Ostravě – Mošnov. Palubní personál chyběl, policie nezakročila. Přesto se všem podařilo po 7 hodinách vyváznout bez újmy na zdraví.

Podle očitých svědectví byly na místě i zbraně…

Boj o Boeing 737-300

Protože naše centrum sebeobrany Krav Maga Tým Tesař není o řečech, ale o činech, rozhodli jsme se po seminářích nacvičujících sebeobranu v autobuse, sebeobranu v podzemních garážích, či hospodě, jít na úroveň nejvyšší a to přímo na letadlo.

Nemožné? Skoro, ale zvládli jsme to!

Taková příležitost se může naskytnout třeba jen jednou za život! Proto jsme se těšili hojné účasti 71 studentů nejen z řad našeho ostravského centra Krav Maga, ale také studentů z Olomouce, Liberce, či Českých Budějovic.

Jaké byly Cíle semináře v letadle?

Primárním cílem seminářů je maximálně nasimulovat podmínky reálného boje. Lidé si mají možnost vyzkoušet trénink v reálných prostorách. Nasimulovat v naší tělocvičně přepadení v podchodu, v dopravních prostředcích nebo v hospodě lze těžko. Chybí autentičnost prostor, surovost, stísněnost atp. Proto vyhledáváme reálná místa. Třebaže na semináři vládne uvolněná atmosféra a vzrušení z netradičních prostor, nelze popřít, že si člověk může obranu na vlastní kůži na reálném místě „osahat“.

Jak probíhal
seminář s letadlem?

Jednalo se o víkendovou akci zalitou parádní uvolněnou atmosférou, zážitky a večerem s rauty a občerstvením.

První den probíhal v tělocvičně. Studenti nacvičovali jednotlivé techniky pro použití v omezeném prostoru paluby letadla. Závěr dne patřil oslavě 5 let fungování naší sebeobrany Krav Maga v Ostravě a také otevření druhé tělocvičny.

Druhý den pak začal nájezd na plochu letiště Leoše Janáčka v Ostravě – Mošnově, seznámení s bezpečnostními předpisy a pokyny, rozcvička a konečně vytoužené letadlo.

Kdo se semináře účastnil? Bylo zde věkové omezení?

Naší akce se vyjma primárně našich studentů a instruktorů účastnili i kolegové z jiných měst. Z Liberce, Českých Budějovic, Olomouce aj.

Semináře nemáme věkově omezené, ale děti a mládež se neúčastní. Mají semináře vlastní.

Kdo se ujal vedení semináře?

Seminář vedl ředitel české sekce Krav Maga Global – Jakub Otipka, kterému děkujeme a přidáváme odkaz na zajímavý rozhovor.

Jaké další semináře máte za sebou?

Semináře zpravidla dělíme na ty v tělocvičně, např. obrana proti chladným zbraním, Ground Fight atp.

A semináře v reálných prostorech mimo tělocvičnu. Jako příklad uveďme seminář v autobuse, seminář v autech a podzemních garážích, v hospodě a co se týče výhledu do budoucna, určitě některé zopakujeme

Jaké techniky jste procvičovali?

Otázka určitě míří na únos letadla – jako zpestření jsme měli obranu i s maketami pistolí.

Jednalo se o nácvik obrany proti běžným problémům, které na palubě letadla mohou nastat. Vzrůstající konflikty, podnapilí cestující aj.

Jak bylo těžké
letadlo zajistit?

Jednalo se o běh na dlouhou trať. Prvotní stanovisko bylo, že máme jednoduše smůlu. Letadlo se vyjma složek integrovaného záchranného systému nepůjčuje. Natož pak civilistům.

Postupem času a pokračujících jednání se nám původní stanovisko podařilo vyřešit a letadlo k výuce sebeobrany získat.

Byla náročná realizace?

Nejnáročnější hned po zajištění letadla :) Samotné organizování akce, zajistit aby všichni dorazili na správná místa, ve správný čas, sladit prvky a postupy…

Nakonec se toho třičtvrtě roku vyjednávání a zařizování rozhodně vyplatilo. Co myslíte?

Chceš taky na seminář? 

Speciální semináře jsou primárně pro naše studenty. Na semináři si totiž ověří to, co se naučili.

Pokud tě to zaujalo, pročti si web a zjisti více, nebo se rovnou na cvičení přihlas. Jsme 2x v Ostravě a cvičíme ráno, odpoledne i večer.

Rozhovor s Janem Hovorkou

„letecká Akce“ z pohledu účastníka

Ahoj honzo, Těšil jsi se na letadlo? Proč?

Ahoj, ano těšil, protože jsem doposud nikdy nevěřil a ani neslyšel, že u nás v EU je možné takovou akci zařídit a že by to vůbec bylo reálné :)

v čem se podle tebe lišilo letadlo od semináře v garážích, v autobuse či tramvaji?

Tak je to letadlo. Tím se snad liší úplně vše… naprosto neopakovatelná atmosféra, ten pocit jedinečnosti a výjimečnosti u takové události. 

S většinou dopravních prostředků se setkáváš denně, ale s letadlem?

Jaké techniky jste procvičovali?

Abych řekl pravdu, bylo to hlavně o tom zneškodnit a zpacifikovat útočníka. Takže jsme cvičili timing (správné načasování) a úchopové techniky, jak někoho zpacifikovat v jednom, nebo více lidech…

Samozřejmostí bylo zažít si ten konflikt na vlastní kůži, jako takový. Jednalo se o výjimečnou zkušenost a adrenalin se dal krájet.

Co bylo na procvičování v letadle nejzábavnější?

Myslím si, že scénáře. Zde se hodně projevila improvizace a herecké umění našich „teroristů“, kteří to uměli podat tak přesvědčivě, že byli dočista zpacifikováni :)

Kde bys chtěl seminář Krav Maga příště?

Na Měsíci v nulové gravitaci… a teď vážně… co takhle třeba Krav Maga kemp na Hawaji? :)))

Byl seminář obtížný?

Seminář nebyl příliš fyzicky náročný. Vše bylo podáno tak, že to zvládl úplně každý pravidelný student.

Přitěžující však bylo jednoznačně vedro. Stísněné podmínky máme zažité a čím vícekrát se do nich dostaneme, tím snazší je takovým stresovým situacím čelit.

Dokázal by jsi se na základě semináře
postavit reálné hrozbě?

Krav Maga je hlavně o mé bezpečnosti, o změně myšlení jako takového. Je fajn představa vběhnout do konfliktu a vyřídit situaci pěstmi… nicméně Krav Maga neučí boj jako takový. Vše začíná u prevence a přemýšlení o dopadech svého jednání. A pokud není situace vyloženě ohrožující na životě, tak se vše dá řešit jinak než pěstmi – život máme jen jeden.

Ale zpět k otázce. Ano myslím si, že bych dokázal nebo minimálně věděl co dělat a nedělat, jelikož jsem si tuto situaci už „zažil“.

Chceš taky na seminář?

Speciální semináře jsou primárně pro naše studenty. Na našich akcích si totiž ověří to, co se v tělocvičně naučili.

Pokud tě to zaujalo pročti si web a zjisti více, nebo se rovnou na cvičení přihlas. Jsme 2x v Ostravě a cvičíme ráno, odpoledne i večer.

Chceš taky na seminář?

Speciální semináře jsou primárně pro naše studenty. Na našich akcích si totiž ověří to, co se v tělocvičně naučili.

Pokud tě to zaujalo pročti si web a zjisti více, nebo se rovnou na cvičení přihlas. Jsme 2x v Ostravě a cvičíme ráno, odpoledne i večer.

zeptej se…

Máš pročtený web, ale v hlavě ti stále znějí otázky? Přesně pro tyto případy jsme připravili seznam otázek a odpovědí.

Nebo nám rovnou zavolej, pošli mail, nebo napiš. Těšíme se na dotaz!